APIE ŠAUDYMĄ
Kodėl šaudymas iš lanko?
Koordinacija
Šaudymas gerina judesių koordinaciją, didina ištvermę bei įdarbina sunkiai treniruojamus nugaros raumenis
Vidinė darna
Reguliarus šaudymas ir dalyvavimas varžybose didina pasitikėjimą savimi ir gerina socialinius įgūdžius
Koncentracija
Šaudymas lavina susikaupimą, gebėjimą susikoncentruoti ir atsipalaiduoti net didelės psichologinės įtampos metu
Pagrindiniai lankų tipai
Yra skirtingi lankų tipai, kurie skiriasi tarpusavyje techninėmis specifikacijomis, šaudymo būdais bei taikomais reikalavimais varžybose.
Ilgasis lankas
arba “Longbow” – ilgas, siauras ir mažai besilenkiantis lankas, turintis vientisą konstrukciją. Tokie lankai buvo naudojami viduramžiais, o šiandien dažniausiai sutinkami 3D disciplinoje.
Paprastas lankas
arba “Barebow” – pagrindinis lanko stilius, nuo kurio pradeda dauguma lankininkų. Šaudant iš šio lanko nesinaudojama papildomais priedais, kurie padeda nusitaikyti arba stabilizuoti šūvį.
Olimpinis lankas
arba “olimpic recurve bow” – vienintelis naudojamas Olimpinėse žaidynėse. Tai yra tas pats paprastasis lankas, tik su papildomais priedais: klikeriu, taikikliu, stabilizatoriais ir kita.
Skremulinis lankas
arba “Compound bow” – moderniausias lankų tipas, kuris turi trosus, skriemuolus ir veikia svirties sistemos pagalba. Dėl savo konstrukcijos, jo šūviai yra kietesni ir šūvio pojūtis skiriasi nuo kitų lankų tipų.
Pagrindinės rungčių rūšys
Šaudymo iš lanko rungtys skiriasi šaudymo atstumu, taikinių dydžiais, taisyklėmis (pvz. lanko komplektacija) ir šaudymo sąlygomis (lauke ar patalpose). Bendrai, rungtis galima suskirstyti į 5 pagrindines kategorijas:
Varžybos
Principas
Varžybose lankininkai šaudo į taikinius, kurie gali skirtis priklausomai nuo lanko ir varžybų tipo. Dažniausiai taikiniai yra padalinti į zonas, kurios suteikia skirtingą taškų skaičių. Kuo toliau nuo centro – tuo mažesnis rezultatas. Šaulio tikslas – surinkti kuo didesnį taškų skaičių.
Varžybų eiga
Dažniausiai, varžybos susideda iš 2 pagrindinių dalių:
1 dalis: kvalifikacija
Kvalifikacijos pratimas gali skirtis priklausomai nuo rungties, varžybų tipo, sąlygų ir amžiaus grupės, tačiau šaudomas nustatytas strėlių skaičius (įprastai 60 arba 72) ir sumuojamas jų rezultatas. Pagal šį rezultatą nustatomas reitingas ir atkrentamųjų varžybų eiga, suteikiami atskyriai ir fiksuojami rekordai.
2 dalis: atkrentamosios varžybos
Vyksta poromis: šaudoma vienas prieš vieną, įprastai po 3 strėles, o pralaimėję dvikovą pasitraukia iš varžybų. Laimėtojai susitinka tolimesnėse dvikovose kol išaiškinami nugalėtojai ir prizininkai.
Taisyklės
Daugiau apie varžybas ir pagrindines taisykles galite sužinoti Lietuvos Lankininkų Federacijos puslapyje arba iš video:
Dalyvauk varžybose ir nugalėk save!
Net jeigu abejoji savo šaudymo įgūdžiais, būtinai dalyvauk varžybose – tai yra viena svarbiausių tavo augimo dedamųjų