Skip to content

APIE ŠAUDYMĄ

Kodėl šaudymas iš lanko?

Koordinacija

Šaudymas gerina judesių koordinaciją, didina ištvermę bei įdarbina sunkiai treniruojamus nugaros raumenis

Reguliarus šaudymas ir dalyvavimas varžybose didina pasitikėjimą savimi ir gerina socialinius įgūdžius

Koncentracija

Šaudymas lavina susikaupimą, gebėjimą susikoncentruoti ir atsipalaiduoti net didelės psichologinės įtampos metu

Pagrindiniai lankų tipai

Yra skirtingi lankų tipai, kurie skiriasi tarpusavyje techninėmis specifikacijomis, šaudymo būdais bei taikomais reikalavimais varžybose.

Ilgasis lankas

Ilgasis lankas

arba “Longbow” – ilgas, siauras ir mažai besilenkiantis lankas, turintis vientisą konstrukciją. Tokie lankai buvo naudojami viduramžiais, o šiandien dažniausiai sutinkami 3D disciplinoje.

Paprastas lankas

Paprastas lankas

arba “Barebow” – pagrindinis lanko stilius, nuo kurio pradeda dauguma lankininkų. Šaudant iš šio lanko nesinaudojama papildomais priedais, kurie padeda nusitaikyti arba stabilizuoti šūvį.

Olimpinis lankas

Olimpinis lankas

arba “olimpic recurve bow” – vienintelis naudojamas Olimpinėse žaidynėse. Tai yra tas pats paprastasis lankas, tik su papildomais priedais: klikeriu, taikikliu, stabilizatoriais ir kita.

Skremulinis lankas

Skremulinis lankas

arba “Compound bow” – moderniausias lankų tipas, kuris turi trosus, skriemuolus ir veikia svirties sistemos pagalba. Dėl savo konstrukcijos, jo šūviai yra kietesni ir šūvio pojūtis skiriasi nuo kitų lankų tipų.

Pagrindinės rungčių rūšys

Šaudymo iš lanko rungtys skiriasi šaudymo atstumu, taikinių dydžiais, taisyklėmis (pvz. lanko komplektacija) ir šaudymo sąlygomis (lauke ar patalpose). Bendrai, rungtis galima suskirstyti į 5 pagrindines kategorijas:

Varžybos

Principas

Varžybose lankininkai šaudo į taikinius, kurie gali skirtis priklausomai nuo lanko ir varžybų tipo. Dažniausiai taikiniai yra padalinti į zonas, kurios suteikia skirtingą taškų skaičių. Kuo toliau nuo centro – tuo mažesnis rezultatas. Šaulio tikslas – surinkti kuo didesnį taškų skaičių.

Šaudymo iš lanko taškų skaičiavimo principas
Skaičiavimo principas

Dažniausiai, varžybos susideda iš 2 pagrindinių dalių:

1 dalis: kvalifikacija

Kvalifikacijos pratimas gali skirtis priklausomai nuo rungties, varžybų tipo, sąlygų ir amžiaus grupės, tačiau šaudomas nustatytas strėlių skaičius (įprastai 60 arba 72) ir sumuojamas jų rezultatas. Pagal šį rezultatą nustatomas reitingas ir atkrentamųjų varžybų eiga, suteikiami atskyriai ir fiksuojami rekordai.

Kvalifikacinės varžybos
Kvalifikacija

2 dalis: atkrentamosios varžybos

Vyksta poromis: šaudoma vienas prieš vieną, įprastai po 3 strėles, o pralaimėję dvikovą pasitraukia iš varžybų. Laimėtojai susitinka tolimesnėse dvikovose kol išaiškinami nugalėtojai ir prizininkai.

Dvikovos
Dvikovos

Taisyklės

Daugiau apie varžybas ir pagrindines taisykles galite sužinoti Lietuvos Lankininkų Federacijos puslapyje arba iš video:

Dalyvauk varžybose ir nugalėk save!

Net jeigu abejoji savo šaudymo įgūdžiais, būtinai dalyvauk varžybose – tai yra viena svarbiausių tavo augimo dedamųjų